Telefon na drůbežárnu: 312 579 729
Telefon do sídla firmy: 315 762 743
Mobil: 602 371 446, 777 018 467 (Po–Pá 9–16 hod.)


Jak chovat slepice

Kurník pro slepice

Kurník má slepice chránit před nepřízní počasí a před škodnou. Kurník může být zděný nebo dřevěný. Ale musí být zateplený, ideální teplota chovu je 10–22 °C. A měl by být snadno omyvatelný a dezinfikovatelný. Čím hladší stěny a podlaha, tím lépe – ve spárách se pak nedrží roztoči (čmelík kuří). Kurník by také měl být dostatečně světlý a snadno větratelný.

Na 1 m2 kurníku můžeme ustájit 7–8 slepic.

Vybavení kurníku

  • Hřady – zde slepice v noci spí. Hřady vyrobíme z latí širokých 4 cm se zaoblenými hranami a zavěsíme je maximálně 70 cm vysoko. Jedna slepice potřebuje cca 25 cm místa na hřadu.
  • Napáječka – slepice potřebují mít neustálý přístup k pitné vodě. Na jednu slepici počítáme s cca 3 cm hrany napáječky.
  • Krmítka - na jednu slepici počítáme s 10 cm hrany krmítka.
  • Krmítko na grit – grit slouží slepicím k lepšímu rozmělňování potravy v žaludku.
  • Snášková hnízda – bedýnky vyslané slámou, senem či hoblinami. Na jedno hnízdo počítáme 3–4 slepice. Umístíme je do klidnější části kurníku a ne pod hřady.

Úklid kurníku

Před každým nákupem nových slepiček je třeba kurník vyčistit a vydenzifikovat – např. chloraminem (2–5 %), jodonalem (3–5 %) nebo savem. Zděný kurník je možné také vybílit. Také krmítka, napáječky a další vybavení kurníku důkladně umyjeme a vydezinfikujeme.

K podestýlání můžeme použít slámu, seno či hoblovačky. Použitý materiál musí být zcela suchý (pozor na plísně, přenáší se i do vajíček).

Výběh pro slepice

  • Travnatý výběh – ideální je mít dvě místa a střídat je, aby tráva mohla dorůst.
  • Zpevněný výběh – pokud je výběh malý, je lepší ho zpevnit (betonem, štěrkem), aby se nemohl rozbahnit a slepice nestály v mokru.

Součástí výběhu by měl být také pruh písku a popela. Slepice se rády popelí, čistí si tak peří.

Krmení a napájení slepic

Při odchovu z jednodenních kuřátek používáme ke krmení kompletní krmné směsi. Na ně jsou slepičky zvyklé. Proto alespoň na začátku pobytu u vás doporučujeme koupit směs pro starší kuřice (KZK) a krmit jí do 18. týdne věku. Prodáváme ji obvykle společně se slepičkami. Po 18. týdnu je pak ideální přejít na kompletní směs pro slepice ve snášce (N1).

Kuřice je třeba krmit co nejlépe, aby vyrostly a plně se vyvinuly dříve, než začnou snášet. Správně odchovaná slepička lépe snáší a nese i větší vajíčka.

Starším slepicím je možné přidávat i celé obiloviny, doporučujeme je však namočit a povařit – slepice je pak lépe stráví a využijí. Slepice také ocení zbytky z domácnosti.

Krmítka

Pro drobnochovy se doporučují zakrytá tubusová krmítka – slepice z nich krmivo nevyhrabují a divocí ptáci je nemohou znečistit svým trusem. Žlabová krmítka se dají použít na krmení, které slepice ihned spotřebují, jako jsou zbytky z domácnosti, na nasekanou trávu a listy ze zeleniny.

Slepice se při hledání potravy řídí hlavně zrakem a hmatem. Pro malá kuřata se používají krmítka a napáječky žluté, červené nebo zelené barvy, které kuřátka snadno rozeznají.

Napáječky

Na vodu doporučujeme používat plastovou kloboukovou napáječku, která se sama dopouští. Je vidět hladina vody a napáječku lze snadno vylít. Vodu je potřeba slepicím měnit denně, napáječku při tom dobře vymyjeme. A sebereme vajíčka.

Kde koupit vybavení

Inspiraci k nákupu chovatelských potřeb můžete načerpat na stránkách:

Světelný režim

Světelný režim je jedním z nejdůležitějších faktorů k dosažení co nejvyšší snášky (společně s plnohodnotným krmivem a dobrým zdravotním stavem). Světlo stimuluje produkci hormonů hypofýzy a to má vliv na činnost vaječníků a tím i na produkci vajec.

Délka světelného dne přímo ovlivňuje snášku. Na jaře se prodlužuje den a slepičky, odpočinuté po zimě, začínají snášet. Na podzim se naopak den zkracuje a slepice snášet postupně přestávají a většinou začínají pelichat (měnit peří). Pokud chceme, aby nám slepice nesly i na podzim, musíme jim uměle prodlužovat den, tj. svítit jim v kurníku žárovkou.

Od 22. týdne věku do konce jejich produktivního období potřebují slepice 14–16 hodin světla. Nejlepší je použít časovač, na kterém se nastaví délka přisvícení.

Pelichání

Pelichání je přirozený proces výměny peří. Dobré nosnice obvykle pelichají 4–6 týdnů, špatné i několik měsíců. Pelichání většinou odstartuje kolísání venkovních teplot, zkracování dne, někdy také stres či nedostatek krmení nebo vody.

Výměna peří je pro slepice velkou zátěží, potřebují při ní hodně energie. Při růstu nového peří je třeba do krmné dávky přidat bílkoviny – zbytky masa, sóju, hrách atd.

Sociální pořádek v hejnu

V každém hejnu existuje sociální pořádek, řadící slepice do hierarchie od nejvyššího po nejnižší postavení. Své postavení si musí slepice vybojovat. Není to natrvalo, přidáním dalších slepic se pořádek v hejnu změní.

Mladé kuřice je lepší chovat odděleně a přidat je do hejna, až když jsou téměř stejně velké, jinak je domácí staré slepice budou šikanovat. Do kurníku je přidáváme nejlépe večer. Mladé slepice se těm starším na čas podřídí. Než se ustanoví nový sociální pořádek, trvá to až tři týdny.

Problémy v chovu

Slepice jsou poměrně nenáročná zvířata. Většina problémů v chovech bývá způsobena nesprávným krmením:

1, Pokles snášky

Bývá obvykle způsoben nevhodným krmivem, nedostatkem vody či světla, vysokou nebo nízkou teplotou, stresem či nemocí. Pomoci může doplnění krmné dávky minerály, vitamíny a aminokyselinami přidáním krmných doplňků Nutrimix, Roborans či Aminosol. Stres zmíní přidání vitamínu C do vody (přípravek C-Compositum, dodávají Biofaktory Praha).

Snáška může klesnout také z fyziologických důvodů – při pelichání peří – děje se tak 1× ročně na podzim v období zkracování dne. Pelichání zdravé slepice trvá asi 6 týdnů. Snáška klesá také vlivem stáří slepic, proto doporučujeme je minimálně každé dva roky vyměnit.

2, Požírání vajec

Je to zlozvyk, který může způsobit zkrmování čerstvých skořápek se zbytky vejce či zkrmování vajec s tenkou skořápkou. Někdy dochází k poškození nebo rozbití vajec, slepice je ochutnávají a samy pak vejce rozbíjejí a žerou. Tento zlozvyk se velmi špatně se odnaučuje a od jedné slepice se to postupně naučí i ostatní. Kromě prevence je třeba častěji sbírat vejce a dbát na důkladné vystlání snáškových hnízd.

3, Kvokavost

Během kvokání slepice nesnášejí vejce, sedí na vejcích ostatních slepic a zahřívají je ve snáškových hnízdech. Často se kvokání opakuje, pak je lepší slepici vyřadit z chovu.

Pokud kvočnu odhalíme na začátku kvokání, můžeme ji oddělit od hejna a dát do přepravky, která má na dně pletivo. Slepice si tam nemůže udělat hnízdo a nemá ani vejce, která by zahřívala.

4, Slepice se klovou

Klování může být projevem stresu z vysokých teplot, nedostatku vody, malého výběhu nebo zamoření parazity (čmelíci). Někdy může jít také o zlozvyk, který si přivezou už z předchozího odchovu.

5, Vejce s tenkou skořápkou

Při krmení domácími krmivy nebo zbytky z kuchyně mají slepice většinou málo vápníku. Tenké nebo žádné skořápky mívají starší slepice, které trpí hormonálními výkyvy. Řešením je přidat do krmiva vápník nebo přejít (alespoň na čas) na kompletní směsi. Nejčastěji se přidávají skořápky vajec. Je ale nutné je převařit ve vodě nebo sterilovat v troubě.

Také je možné vápník doplnit pomocí vápenného gritu či ho přidávat do krmení či do vody (přípravek Calci Plus, který prodávají Biofaktory Praha). Aby se vápník lépe vstřebal, přidává se do vody také vitamín D3 (opět dodávají Biofaktory Praha).